Syri

Syri i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëjë me të parit(shikimin). Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e kafkës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi…

Read More

Astigmatizmi

Astigmatizmi është një papërsosmëri në lakimin e kornesë – kupola e qartë dhe e rrumbullakët që mbulon irisin e syrit dhe pupilën. Normalisht, kornea dhe lentja janë të lëmuara dhe të lakuara në mënyrë të barabartë në të gjitha drejtimet, duke ndihmuar që rrezet e dritës të përqëndrohen në retinë në pjesën e prapme të…

Read More

Lente Keratokonus

Cfarë është Keratokonusi? Keratokonusi është një sëmundje progresive e kornesë që evidentohet zakonisht rreth moshës 18 vjeç dhe konsiston në hollimin qëndror të saj. Për pasojë forma e kornesë ndryshon nga asferike në cilindrike dhe kjo sjell ulje të shikimit dhe rritjen progresive të astigmatizmit ( korrigjimit cilindrik). Etiologjia (shkaku) i saj është ende i…

Read More

Importance of stethoscope

Sed ex affert fabellas pericula. Cu nusquam mentitum sit, ne ius nulla habemus. An nec diam aperiri alterum. Quo malis civibus cu, animal nostrud te eum. No has facer aliquid, in sit legere quaeque discere. Quem odio deserunt ex sed, mea ea wisi justo commodo. Mazim mucius concludaturque id est, erat albucius est ad, ad…

Read More

Biochemistry Analysis

Lorem ipsum dolor sit amet, et sea summo scriptorem, ex errem veniam quaestio sit. Sed ad consul semper alienum. Sea eu ornatus officiis. Mel ea munere prompta senserit, no movet dolore facilisi quo. Eam exerci partiendo petentium cu, no legere admodum electram sea, nec populo putent definitionem no. In pro decore facete. Detracto accusata adipiscing…

Read More